Ogólnie o ubezpieczeniach komunikacyjnych

Sprawdzone ubezpieczenia komunikacyjne dla Twojego samochoduco dokładnie należy rozumieć pod tym pojęcie? Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczenia komunikacyjne należą do ubezpieczeń majątkowych działu II. Są to wszystkie te polisy, które dedykowane są dla właścicieli pojazdów mechanicznych. Nie tylko, jeżeli jest mowa o samochodach osobowych, ale również o dostawczakach, czy też TIRach, quadach, pojazdach zabytkowych, itd. Co jeszcze należy o nich wiedzieć?

OC – obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne

Ubezpieczenia komunikacyjne można podzielić na dwie grupy. Pierwsza – to polisy obowiązkowe. Takie, które trzeba posiadać, ponieważ o tym stanowią nie tylko polskie przepisy prawa, ale również w innych krajach. W wielu krajach sprawdzana jest tzw. Zielona Karta, jeżeli auto zarejestrowane w innym miejscu. Ubezpieczenie OC (Odpowiedzialności Cywilnej) należy nabyć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Za każde opóźnienie, nakładany jest mandat finansowy. Chociażby nie wiadomo co się działo, nie da się uniknąć zakupu OC. Musi ono zostać wykupione na dwanaście miesięcy. Są wyjątki, kiedy taka polisa może zostać wykupiona na krótszy czas. Nie o tym na razie będzie jednak mowa. Warto dowiedzieć się, co można zawdzięczać polisie OC.

Zakres ubezpieczenia OC

Odpowiedzialność Cywilna względem osób trzecich – już na samym początku należy powiedzieć, że sam właściciel pojazdu nie pozyska z tego tytuły żadnych pieniędzy. Jest to zabezpieczenie finansowe dla osób, które ucierpiały w wypadku komunikacyjnym. Przykład – kierowca Skody spowodował wypadek komunikacyjny. W jego efekcie, został zniszczony, Opel, a sam kierowca trafił do szpitala. OC właściciela Skody będzie w stanie pokryć wszystkie straty finansowe Opla i jego właściciela. Sama Skoda ze swoim kierowcą nie otrzyma żadnych pieniędzy z tytułu OC posiadanego. Jedynym wyjątkiem jest AC, ale nie to jest teraz ważne. Jak uzyskać odszkodowanie z OC? Należy zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy wypadku. Zakres ubezpieczenia OC jest taki sam – niezależnie od tego, z jakim towarzystwem ubezpieczeniowym ma się do czynienia. Tego typu polisy oferowane są przez różne firmy, więc żaden właściciel pojazdu mechanicznego nie będzie miał problemu z dostępem do niego. Nie można zapomnieć o tym, że polisa obowiązuje przez okres dwunastu miesięcy. Przed upływem tego czasu, należy zadbać o podpisanie nowej umowy z towarzystwem ubezpieczeniowy – tym bardziej, jeżeli będzie chciał zmienić ofertę dla swojego pojazdu.