Biegi narciarskie – Puchar Świata w Gällivare

Kolejne zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich odbyły się w dniach 02-03.12.2023 w lapońskiej miejscowości Flaga SzwecjiGällivare. Świetną formę na początku sezonu potwierdziła Amerykanka Flaga USAJessie Diggins. Zawodniczka z Minnesoty ukończyła bieg na 10km stylem dowolnym z przewagą aż 23 sekund nad kolejną z rywalek. Dzięki temu zwycięstwu umocniła się na pozycji liderki klasyfikacji Pucharu Świata. U Panów niezmienna dominacja Norwegów. Zmienne są jedynie nazwiska i kolejność na podium. W niedzielnym wyścigu sztafet wszyscy ostrzyli sobie zęby na szwedzko-amerykański pojedynek biegaczek. Ostatecznie pomiędzy te dwie ekipy wskoczyły reprezentantki Niemiec rozdzielając na podium zwyciężczynie ze Szwecji i trzecie Amerykanki. Pojedynek biegaczy przyniósł spodziewany rezultat w postaci 1 miejsca sztafety norweskiej. Za nią na metę przybiegli Szwedzi oraz Niemcy. Wyniki Polaków poniżej oczekiwań. Zarówno w biegach indywidualnych jak i sztafetach. Co prawda Flaga PolskiI. Marcisz wraz ze sztafetą *FIS (w zespole z 3 Włoszkami) dobiegła na metę na bardzo dobrej 6 pozycji to jednak brak możliwości wystawienia pełnej drużyny narodowej przez polską kadrę wyraźnie pokazuje poziom kryzysu tej dyscypliny. Sztafeta męska (skompletowana) zakończyła zawody na 11 miejscu tracąc do Norwegów ponad 5 minut i wyprzedzając na mecie jedynie reprezentantów Kazachstanu.

*FIS – w drużynie tej startują m.in. zawodnicy, których reprezentacje nie mają wystarczającej ilości zawodników do wystawienia sztafety. Istnieje wtedy możliwość sformowania zespołu złożonego z reprezentantów kilku krajów startującego pod flagą FIS.

Wyniki Pucharu Świata w biegach narciarskich w Flaga SzwecjiGällivare (Szwecja) 02-03.12.2023:

10km kobiet stylem dowolnym:
1. Flaga USAJessie Diggins
2. Flaga SzwecjiEbba Andersson
3. Flaga SzwecjiMoa Ilar
43. Flaga PolskiIzabela Marcisz
52. Flaga PolskiMonika Skinder

10km mężczyzn stylem dowolnym:
1. Flaga NorwegiiPaal Golberg
2. Flaga NorwegiiHarald Oestberg Amundsen
3. Flaga Norwegii Iver Tildheim Andersen
61. Flaga PolskiDominik Bury
62. Flaga PolskiKamil Bury
70. Flaga PolskiMaciej Staręga
71. Flaga PolskiSebastian Bryja
72. Flaga PolskiRobert Bugara

Sztafeta 4×7.5km kobiet:
1. Flaga SzwecjiSzwecja
2. Flaga NiemiecNiemcy
3. Flaga USAUSA
6. FIS (z Flaga PolskiI. Marcisz w składzie)

Sztafeta 4x75km mężczyzn:
1. Flaga NorwegiiNorwegia
2. Flaga SzwecjiSzwecja
3. Flaga NiemiecNiemcy
11. Flaga PolskiPolska

Poniżej nasze subiektywne plusy i minusy po kolejnych zawodach sezonu:
+ J. Diggins zostawiająca w pokonanym polu całe zastępy Szwedek i Norweżek
+ Utrzymanie niezłej dyspozycji z Ruki Brytyjczyka A. Musgrave (6m.), Austriaka M. Vermeulen (8m.) i Czecha M. Novaka (9m.)
Występ polskiej kadry
Brak możliwości wystawienia sztafety kobiet

Zobacz aktualną klasyfikację medalową biegowego PŚ: Klasyfikacja medalowa
Terminarz zawodów Pucharu Świata w biegach: PŚ w biegach narciarskich
Może Cię zainteresować: Alpejskie podsumowanie – Tremblant | Podsumowanie biathlonowego weekendu w Oestersund cz.2 | Podsumowanie skoków w Lillehammer